top of page
Karel Schmiedberger

Životnost lyofilizátoru AMARU


Záběr na řídící jednotku nerezového lyofilizátoru potravin AMARU

"Jaká je životnost toho vašeho lyofilizátoru?" je zhruba poslední půlrok stále častější dotaz. Je logické, že zájemce o takové zařízení má jednoduše obavy o svou investici, ovšem je zajímavé, že jde o obvyklou otázku až v poslední době. Pojďme se tedy na ní podívat podrobněji. Asi bych odpověď rozdělil do dvou kategorií.


Ověřená životnost - více jak 5 let

Tedy taková, kterou můžeme prokázat na reálných příkladech. AMARU nabízíme od roku 2017 a na jaře 2018 jsme dodávali první dvojici lyofilizátorů s výrobním číslem 001 a 002. Ty jsou stále v provozu a dokonce ve správně zatěžkávacím.


Přístroje běží ve firmě Lyopotraviny, s.r.o. v de facto 24/7 režimu. Bez nadsázky. Uživatelé k přístrojům vstávají uprostřed noci pro vykládání a opětovné nakládání dalších vsádek. Jedna z úsměvných závad, kterou jsme před časem řešili byla, že trochu "blbla" řídící jednotka. Společnými silami jsme došli k tomu, že jí bylo potřeba restartovat, protože přístroj byl už více jako půl roku zapnutý v kuse.


Samozřejmě nechci tvrdit, že celou dobu vše klape bez zadrhnutí, ostatně to popisuje odstavec výše. Ale uživatel si přístroje vlastně servisuje svépomocí a náš servis využívá spíše pro občasné konzultace.


Teoretická životnost - 10 až 20 let

Dále za praxí je už jenom teorie. Nemusí však jít po pověstné cucání z prstu. Laboratorní lyofilizátory, ze kterých jsme při návrhu AMARU vycházeli, vydrží opravdu dlouho. Jenom v Česku jsou stále v provozu přístroje instalované kolem roku 2005 a zatím není v dohledu důvod, aby nějaký ten rok ještě nevydržely.


V AMARU jsou z drtivé většiny evropské komponenty, se kterými máme zkušenosti právě z laboratoří. Ať jde o vakuové vývěvy, senzor vakua nebo chladící jednotku od renomované české firmy JDK. Poslední zmíněná je sice individuálním řešením navrženým přímo pro lyofilizátor AMARU, nejde však o žádnou extrémní specialitu s exotickým chladivem, které by v EU nešlo standardně sehnat.


Dalším faktorem je naše výroba. Když něco vyrábíte vlastními silami, dáváte do toho určitě více péče, než dělník u nasmlouvaného subdodavatele kdesi v Asii. Každý AMARU, který kdy opustil naši dílnu, navíc musel projít výstupními a zatěžkávacími zkouškami. To poslední, co chcete u produktu pod který se podepisujete je, aby nefungoval správně už při předvedení u zákazníka.


Nakonec si nechávám ještě jednu proměnou, kterou my už tolik neovlivníme. Tou je uživatelská údržba a péče o přístroj. Za dobu, co AMARU vyrábíme máme už máme zkušenosti už s celým spektrem přístupu k přístroji. Od takových, kde lyofilizátor po letech vypadá stále jako nový až po takové, kde sami kroutíme hlavami a nevěřícně si říkáme "Jak je možný, že to stále funguje?!". Ostatně abychom uživatelům s vůlí se o přístroj starat jsme založili zde na blogu kategorii Údržba AMARU.

147 zobrazení
bottom of page